Tipy na výlet

Tipy na výlet tipy na výlet tipy na výlet

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Foto: https://www.cbmpolicka.cz/cz/expozice/rodna-svetnicka

Rodná světnička známého skladatele Bohuslava Martinů se nachází ve věži kostela Sv. Jakuba v Poličce. 

Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil. Kromě světničky můžete navštívit i Městské muzeum nebo galerii. V Poličce se nachází i nejlépe dochované středověké městské hradby ve Střední Evropě.

Hrad Svojanov

Foto: https://www.svojanov.cz/aktuality/16-informace/aktuality/80-seznamte-se-se-stredovekym-hradem-za-polovicni-vstupne

Hrad Svojanov je částečná zřícenina gotického hradu  ležící nad údolím řeky Křetínky, který je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Hrad Svojanov je jedním z nejstarších královských hradů v ČR a zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Zámek Nové Hrady

Foto: https://www.nove-hrady.cz/

Zámek Nové Hrady u Litomyšle je jedna z mála rokokových stavebních památek na území České republiky.  Zámek Nové Hrady zahrnuje vstupní bránu s francouzskou brodériovou zahradou a správními budovami, bývalý zámecký špýchar, klasicistní altán a více než 10 druhů rozličných zhrad.

Veselý Kopec

Foto: https://www.nmvp.cz/vysocina

Veselý kopec se nachází na přibližně 5 km od Hlinska. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství. Jedná se o starou pasekářskou osadu volně rozptýlených roubenek, které nám ukazují, jak se žilo drobným zemědělcům v době od poloviny 19. stol. do poloviny 20. stol. Vidět zde můžete např. velkou zemědělskou usedlost, hájenku, olejnu, vodní mlýn, vodní pilu, sušárnu na len a ovoce, sekernickou dílnu nebo zařízení na tlučení třísla. 

Toulovcovy Maštale

Foto: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/toulovcovy-mastale-za-prirodou-na-kole

Tato lokalita je výborná pro cyklistiku i turistiku. Výbornou volbou jsou Toulovcovy maštale, což je skalní město, které je součástí Přírodní rezervace Maštale. Můžete si vybrat z velkého množství cyklotras, turistických tras nebo naučných stezek. Oblast Žďárských vrchů nabízí nespočet turistických i cyklistických tras.

Kostel Sv. Jana Nepomuckého

Foto: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/poutni-kostel-sv-jana-nepomuckeho-na-zelene-hore

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Žďárské vrchy

Foto: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/chko-zdarske-vrchy-zelene-srdce-ceska

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Rybník Velké Dářko

Foto: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/velke-darko

Nejznámějším rybníkem ve Ždárských vrších je Velké Dářko. Kromě řady rekreačních objektů a kempů tu najdete i jachting klub. Zde si můžete půjčit a vyzkoušet jak jachty, tak např. windsurfing nebo loďky. 

Japonská zahrada ve Sněžném

Foto: https://www.korunavysociny.cz/turisticke-cile/382-japonska-kamenna-zahrada

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady. 

Hostinec Hlučál

Foto: https://www.firmy.cz/detail/2652989-hostinec-hlucal-pusta-rybna.html

Hostinec Hlučál se nachází v obci Pustá Rybná v srdci CHKO Žďárské vrchy. Posedět můžete v restauraci, a to ve vnitřní části pro cca 48 osob. Podávají se zde obědy i večeře. Vybrat si můžete z velké nabídky minutek i jídel hotových.
Zdarma zde také poskytují připojení k internetu pro hosty i ubytované.

Lukasova Lípa

Foto: https://www.turistika.cz/mista/lukasova-lipa/detail

Při severním okraji obce Telecí, na žlutě značené turistické cestě, se nachází památný strom, lípa velkolistá. Stromu se říká Lukasova lípa nebo Zpívající lípa od pověsti, podle které v ní hospodář v době temna opisoval Bibli a přitom si smutně zpíval. Stáří lípy je odhadováno na více jak 600 let.

Drašarova lípa

Foto: https://www.obeckamennahorka.cz/turistika-cz?id=34478&action=detail

Drašarova lípa je památný strom, který proslavila především spisovatelka  Teréza Nováková románem Drašar. Strom roste mezi centry vesnic Pustá Rybná a Břeiny, konkrétně v místě, kde při cestě z Rybné zelená turistická trasa dobočuje ze silnice vpravo, u domu číslo 67. Stáří této památné lípy malolisté je 240 let, obvod kmene má 436 cm a je vysoká 26 m.

 

Církevní památky

Foto: https://www.eter.cz/obec-teleci-teleci/

V okolí ubytování se nahází mnoho církevních památek, například kostel sv. Markéty a sv. Kateřiny v Borové, kostel sv. Marie Magdaleny v Telecím a kostel sv. Bartoloměje v Pusté Rybné.

 

Rozhledny

Foto: https://www.mistopisy.cz/pruvodce/body-zajmu/1080/rozhledna-toulovcova-rozhledna/

V okolí ubytování se také nachází mnoho rozhleden, například Toulovcova rozhledna, rozhledna Terezka, Vojtěchovská rozhledna, rozhledna Horní les a rozhledna Járy Cimrmana.

.